TWOJA STREFA SZKÓD

TRÓJMIEJSKA
STREFA SZKÓD

Oświadczenie sprawcy

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej
PRZEWIŃ

Oświadczenie sprawcy kolizji można wydrukować i wozić ze sobą lub sporządzić na miejscu zdarzenia. Podpowiadamy kiedy warto je spisać i co powinno się w nim znaleźć.


Kolizja to nigdy nie jest nic przyjemnego. Nawet jeśli szczęśliwie uda nam się uniknąć obrażeń, pozostaje długa droga do uzyskania odszkodowania i naprawy pojazdu. Aby cała procedura przebiegła szybko, warto mieć przy sobie oświadczenie sprawcy kolizji, zwane inaczej wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym.


Taki dokument można jednak sporządzić tylko wówczas, gdy wina jest bezsporna. Jeżeli uczestnik zdarzenia nie ma przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia polisy OC i nie można danych odczytać z bazy CEPiK, mamy podejrzenia, że uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu, uczestnik zdarzenia jest obcokrajowcem, pojazdy są poważnie uszkodzone albo żaden z uczestników nie przyznaje się do winy, warto wezwać policję.


Służby (policję  i karetkę) musimy wezwać także wtedy, gdy w zdarzeniu są osoby ranne, zabite lub uskarżające się na ból. Jeśli jednak uczestnicy kolizji są cali i zdrowi, a wina jest bezsporna, można sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji. Muszą się w nim znaleźć następujące dane:

- Nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania i numery telefonów kierowców i właścicieli pojazdów oraz wszystkich uczestników kolizji. Dane takie można pozyskać z aplikacji mDokumenty.

- Dane pojazdów - numery rejestracyjne, VIN, marki, modele i typy. Informacje te można pozyskać z bazy danych CEPiK, do której dostęp mamy ze strony ufg.pl

- Dokładne dane polisy OC sprawcy numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, data ważności. Informacje te również można pozyskać z bazy danych CEPiK, do której dostęp mamy ze strony ufg.pl

- Data i miejsce zdarzenia - adres, dodatkowe oznaczenie (na przykład skrzyżowanie Małej i Cichej), godzina i data. Jeśli adres jest trudny do ustalenia, można podać współrzędne GPS lub numer słupka pikietażowego drogi.

- Dokładny opis okoliczności zdarzenia, włącznie z wyszczególnieniem znaków pionowych i poziomych, do których nie dostosował się sprawca.

- Dokładny opis i szkic uszkodzeń pojazdu.

- Opis uszkodzeń przedmiotów, które uległy uszkodzeniu na skutek wypadku - na przykład kask, kurtka, elektronika. Warto podać też orientacyjną wartość.

- Relacje świadków. Trzeba zadbać o ich personalia, numery telefonów i adresy. Koniecznie muszą się także podpisać na oświadczeniu.

- Uczestnicy kolizji muszą się czytelnie podpisać na oświadczeniu.

Oświadczenie sprawcy kolizji można sporządzić własnoręcznie albo pobrać je ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


Warto zapamiętać!

JESTEŚMY DLA CIEBIE

Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić Ci jak największe korzyści!

Kontakt

Wyślij nam zgłoszenie!

Krok 1/2
Cześć!
Jesteś o krok od rozwiązania Twojego problemu!
Potrzebujemy tylko kilku Twoich danych, by pomóc Ci skutecznie.
Skupiamy się tylko na Twoim przypadku
Twoje dane są u nas bezpieczne
Kontakt tylko w Twojej sprawie
Poznajmy się - Wpisz swoje imię
Krok 2/2
Pod jakim numerem mamy się skontaktować?
Na jaki email mamy się kontaktować?
Zatwierdź nam proszę zgodę na kontakt
WSTECZ
DALEJ

Gotowe!

Mamy to! Zaczynamy.
Oczekuj na kontakt od nas.
Oops! Something went wrong while submitting the form.